menu

Czym zajmuje się neurologopeda?


Neurologopedia jest dziedziną zajmującą się diagnozą oraz terapią różnego rodzaju zaburzeń komunikacji i mowy, mających podłoże neurologiczne. Na wizytę u neurologopedy nigdy nie jest za późno, zajmuje się on terapią zarówno dzieci, jak i dorosłych. Specjaliści z tej dziedziny zajmują się osobami z uszkodzonym ośrodkowym układem nerwowym oraz z jego dysfunkcją, małymi dziećmi z obciążeniami w okresie ciążowym oraz okołoporodowym.

Kiedy powinniśmy zdecydować się na wizytę u neurologopedy?

Na wizytę u neurologopedy warto zdecydować się również w przypadku występujących u dzieci zespołów genetycznych, w sytuacji pojawienia się opóźnień w rozwoju mowy, jej zaburzenia a także problemy z komunikacją. Osoby dorosłe, u których pojawiły się zaburzenia mowy o podłożu neurologicznym również zyskają na terapii u neurologopedy. Co więcej, specjaliści z dziedziny neurologopedii zajmują się również diagnozą oraz terapią funkcji pokarmowych jak żucie, gryzienie czy przełykanie zarówno u dzieci, jak i u dorosłych.

Praca neurologopedy opiera się o aktualną wiedzę, a działania koncentrują się na badaniu nieprawidłowości pojawiających się w pracy aparatu mowy, które wynikają z uszkodzeń mózgu. W kompetencjach tego specjalisty znajduje się diagnozowanie osób po przebytym udarze bądź urazie mózgu, poparte wynikami badań uzyskanymi od lekarza neurologa. Po trafnej diagnozie neurologopeda opracowuje indywidualny plan ćwiczeń dla osoby z zaburzeniami. Dzięki regularnym ćwiczeniom kształtuje się i poprawia funkcję mowy.

Czym różni się logopeda od neurologopedy?

Neurologopedia jest dziedziną wywodzącą się od logopedii. Logopedia zajmuje się powstawaniem, diagnozowaniem, profilaktyką a także terapią wszelkich zaburzeń mowy. Specjaliści w tej dziedzinie pomagają zarówno dzieciom, jak i dorosłym, w przypadku wystąpienia braku bądź utraty mowy. Mogą wspierać poprawną artykulację słów u lektorów bądź aktorów. Neurologopedia jest znacznie węższą dziedziną, skupia się natomiast wyłącznie na osobach, u których występują dysfunkcje na podłożu neurologicznym. Na wizytę w gabinecie neurologopedy warto zdecydować się jak najszybciej. Dzięki temu możliwe jest o wiele szybsze stworzenie bądź odbudowanie połączeń nerwowych.

Wróć