menu

EEG Biofeedback

EEG Biofeedback — dokładna nazwa tego procesu to trening kontroli samoregulującego się systemu za pomocą biofizjologicznego sprężenia zwrotnego. Jest to metoda zwiększająca możliwości mózgu. Powstała w ośrodku szkolenia astronomów NASA, następnie weszła do medycyny klinicznej. Za jej pomocą uczy się czynności mózgu i tego, w jaki sposób można je kontrolować i zmieniać. Hamuje się też fale niepożądane i wzmacnia pożądane.

Foto Maciek

Historia powstania

Za ojca tej metody uważa się profesora Barrego Stermana z ośrodka szkolenia kosmonautów NASA. Jednym z jego zadań było nauczenie ludzi bezbłędnego wykonywania różnych działań w warunkach ogromnego stresu. Profesor w badaniach dotyczących uczenia się posłużył się kotami.

Aby kot mógł zdobyć jedzenie, musiał nauczyć się naciskać odpowiedni przycisk unoszący szybkę, za którą była umieszczona żywność. Po pewnym czasie kotu utrudniono zadanie i szyba unosiła się dopiero wtedy, kiedy reagował on na dodatkowy bodziec wizualny i dźwiękowy. Profesor Sterman stwierdził, że kiedy kot czeka na bodziec audiowizualny, jego mózg produkuje fale od 12 do 15 Hz. Nazwał stan mózgu kota „rytmem somatosensorycznym”. Kot był w stanie relaksu ogólnego, natomiast jego umysł był bardzo skoncentrowany. Badanie wykazało, że kota można nauczyć takiego stanu.

Okazało się, że ludzie też potrafią wytworzyć taki wzorzec reagowania i wówczas dochodzi u nich do nadzwyczajnej koncentracji umysłu przy dużej relaksacji.

Dzięki EEG Biofeedback możliwe jest stworzenie stanu, w którym człowiek będzie miał ustalone wzorce i będzie postępował według nich. To efekt treningów, które przeprowadzamy w poradni Tomatis w Świdnicy. Nasi pacjenci mogą liczyć na zoptymalizowanie pracy mózgu przy jednoczesnej relaksacji.

Kiedy robi się badanie EEG Biofeedback?

Wskazaniem do przeprowadzenia badania EEG Biofeedback jest poprawa procesów zapamiętywania, aby nauka stała się bardziej efektywna. Osoby chore na nadpobudliwość psychoruchową ADHD, depresję, zaburzenia snu i zmagające się z wieloma innymi problemami mogą oczekiwać, że czynność bioelektryczna mózgu ulegnie polepszeniu. Celem EEG Biofeedback jest bowiem hamowanie stanów nadmiernego pobudzenia lub hamowania. Specjalista z naszej poradni zdiagnozuje problem i w zależności od jego skali dopasuje sposób terapii.

Po EEG Biofeedback osoby zdrowe mogą spodziewać się szybszego zapamiętywania, a co za tym idzie bardziej efektywnej nauki oraz poprawy koordynacji fizycznej i umysłowej.

Terapia jest adresowana także do osób z problemami psychologicznymi i psychosomatycznymi, m.in. przy:

  • problemach w nauce, takich jak dysleksja
  • zaburzeniach pamięci
  • moczeniu nocnym, bezdechu
  • migrenach, alergiach
  • zaburzeniach łaknienia: anoreksji, bulimii
  • uzależnieniach: alkohol, narkotyki, leki, hazard

Ponadto Biofeedback może przynieść korzyści w przypadku chorób neurologicznych i psychiatrycznych, takich jak: padaczka, autyzm, porażenie mózgowe, udary, wylewy, schizofrenia czy psychoza.

Filmy:

Ostatnie aktualności:

Nowe niższe ceny

no image
22 Jun

Wakacyjne promocje! Wprowadziliśmy nowe, niższe ceny na wakacje.

Czytaj więcej

III ogólnopolska konferencja neuroterapeutów

no image
18 CZE

Braliśmy udział w III ogólnopolskiej konferencji neuroterapeutów oświatowych biofeedback.

Czytaj więcej